top of page
  Урок з біології у 7 класі на тему:  
 
ПЛІД. ПОШИРЕННЯ ПЛОДІВ і НАСІННЯ.

 

Мета:

Освітня. Розширити знання учнів про запліднення, утворення плодів та насіння; ознайомити з різноманітністю плодів у природі; дати поняття "сухі” та "соковиті” плоди; розкрити процес поширення плодів і насіння у природі та значення плодів у житті людини.

 

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні процеси у природі; уміння спостерігати та робити відповідні висновки та узагальнення.

 

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до довкілля, до природи рідного краю; виховувати науковий світогляд, що насінина – це майбутня рослина.

 

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Комбінований.

Основні поняття та терміни: сухі плоди, соковиті плоди, оплодень, екзокарп, мезокарп, ендокард.

 

  ХІД УРОКУ  

І. Актуалізація опорних знань учнів.

Дати відповіді на диференційовані запитання.

Відповіді на 1 - 6 балів:

- Назвати основні частини насіння?

- Де відкладаються поживні речовини в насінні?

- Які основні умови проростання насіння?

- Що таке спокій насіння? Яке його значення?

 

Відповіді на 7 - 9 балів:

- Чи правильне твердження: "Кожна насінина завжди містить ендосперм”?

- Пояснити результати дослідів.

 

Відповіді на 10 – 12 балів:

- Які функції сім’ядолей?

- Чи залежить проростання насіння від вмісту поживних речовин?  

 

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

 

Повідомити тему, мету та завдання уроку.

 

Поставити проблемне запитання: - довести, що плід – це орган, який дає початок наступним поколінням?  

 

ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

 

Плід – репродуктивний орган, у якому знаходиться насіння. Плід – це видозмінена в результаті запліднення квітка. Плід складається з насіння та оплодня.

 

Оплодень – це стінка плоду. Він захищає насіння від висихання, холоду, механічних пошкоджень і сприяє поширенню насіння. В оплодні розрізняють три шари: зовнішній (екзокарпій), середній (мезокарпій), внутрішній (ендокарпій).

 

Плід утворюється із зав’язі маточки, але в його утворенні можуть брати участь й інші частини квітки. Квітконіжка перетворюється на плодоніжку. Плоди можуть бути однонасінні та багатонасінні. При утворенні плодів стінки зав’язі видозмінюються у двох напрямках: в одних рослин оплодень стає сухим, а в інших – соковитим.

У результаті цього плоди поділяються на сухі і соковиті.

 

До сухих належать:

- зернівка;

- сім’янка;

- горіх;

- біб;

- стручок;

- листянка;

- коробочка.

Сухі плоди можуть бути розкривні і нерозкривні.

 

До соковитих плодів належать:

- кістянка;

- ягода;

- яблуко;

- гарбузина;

- суничина;

- помаранча;

- багатокістянка.

 

Розповідь про поширення плодів і насіння у природі: за допомогою вітру, води, тварин, людини, самопоширення.

 

  ІV. Осмислення об'єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

 

Виконання лабораторної роботи № 10 "Будова і різноманітність плодів”.

 

Заповнити таблицю та зробити відповідні висновки.  

 

V. Узагальнення та систематизація знань.

 

Визначити значення плодів та насіння у природі та житті людини та записати головне у зошит.

 

  VІ. Підведення підсумків уроку.

 

  VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

 

 

 

 

Тема:  Особливості процесів життєдіяльності та поведінки земноводних.

 

Мета: розширити знання про будову та процеси життєдіяльності земноводних; вивчити травну, видільну, дихальну, кровоносну, нервову системи та органи чуття; розвивати логічне та критичне мислення; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

 

Обладнання: малюнки, схеми, динамічні моделі, що ілюструють будову органів і систем.

 

Терміни та поняття: дванадцятипала кишка, жовчна протока, підшлункова залоза, пряма кишка, ротоглоткова порожнина, шкірне дихання, великі півкулі, середнє вухо, стремінце.

 

Хід уроку.

 

  1.  Організаційний момент (1 хв.)

  2. Актуалізація опорних знань учнів (2 хв.)

Завдання. З перелічених ознак вибрати ознаки, що характерні земноводним і записати цифри під якими закодовані правильні твердження. Має отриматись п’ятизначне число.

Вибрати ті ознаки, які характерні для земноводних.

  1. Стала температура тіла.

  2. Нестала температура тіла.

  3. Живуть у воді й на суші.

  4. Живуть у воді

  5. Живуть на суші.

  6. Тіло вкрите вологою, слизькою шкірою.

  7. Шкіра суха, вкрита роговими  лусками.

  8. Мають шийний хребець.

  9. Мають плавники.

  10. Мають пояси кінцівок.

 

Відповідь: 2,3,6,8,10.

 

  1.  Мотивація навчальної діяльності учнів (3 хв.)

 

  • Чи допомагають очі проковтувати жабі їжу?

  • Чи можуть вони дихати без легень?

Сьогодні на уроці ми з вами дамо відповіді на ці запитання, вивчивши внутрішню будову земноводних.

 

  1. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу ( 30 хв.)

 

Розповідь учителя.

Земноводні - хижаки, які живляться переважно безхребетними тваринами. Деякі види можуть полювати на дрібних риб та їхніх личинок.

 

Робота в групах.

Групи дають відповідь на питання, а вчитель доповнює їх відповіді схемами з поясненням.

1 група. Травна система.

1.У чому полягають функції травної системи?                                    

2.Чим живляться земноводні?

3.Як жаби захоплюють їжу?

4.Поясніть функцію очних яблук у процесі травлення.

5.Складіть і поясніть схему проходження їжі.

     Травна система земноводних починається ротоглотковою порожниною, яка переходить у стравохід. Сюди відкриваються протоки слинних залоз. Слина слугує лише для зволоження їжі, що полегшує її ковтання. На дні ротоглотки розташований язик. У жаб і ропух він вкритий клейкою речовиною та прикріплений до дна ротоглотки переднім кінцем, тоді як задня його частина вільна. Жаба під час полювання викидає язик із ротової порожнини вперед, до якого приклеюється здобич. При ковтанні їжі очі втягуються, тиснуть на стінки ротоглотки, сприяючи проштовхуванню їжі до стравоходу. Їжа перетравлюється у шлунку та кишечнику, в який відкриваються травні залози: печінка та підшлункова залоза. Кишечник, як і в хрящових риб, відкривається в клоаку.

 

2 група. Видільна система.

 

 Видільна система земноводних також відкривається в клоаку.

 

1.Що входить до системи виділення?

2.Назвіть продукти обміну речовин, що виводяться з організму земноводних через органи, що показані на вашій схемі.

 

НИРКИ      СЕЧОВОДИ     КЛОАКА     СЕЧОВИЙ МІХУР

                                         

                                            НАЗОВНІ

 

3.група. Дихальна система.

1.Які функції виконує дихальна система?

2.Як дихають земноводні?

3.Які органи дихання мають личинки й дорослі земноводні?  4. Які органи беруть участь у диханні під час перебування у воді?

5.Вкажіть шляхи, якими повітря потрапляє в легені.

 

Дихальна  система.

 

 Ми вже згадували, що земноводні у дорослому стані здебільшого дихають за допомогою легенів. Легені - парні комірчасті мішки, які забезпечують дихання атмосферним киснем. Повітря потрапляє в легені за допомогою рухів дна ротоносоглоткової порожнини. Значну роль у процесах дихання відіграє шкіра. Так, у жаб через шкіру може надходити близько половини необхідного кисню, а в далекосхідного тритона та американських безлегеневих саламандр легені взагалі зникають і газообмін відбувається тільки через шкіру та слизову оболонку ротоглоткової порожнини. Шкірне дихання забезпечує тривале перебування земноводних під водою.

     Личинки земноводних дихають зябрами, а у протеїв і сиренів зябра зберігаються протягом усього життя тварини.

 

 

4 група. Кровоносна система.

1.Які функції виконує кровоносна система?

2.Яку будову має серце?

3.Заповнення схеми з поясненням.

 

                    СЕРЦЕ ДОРОСЛОЇ ЖАБИ

 

                                                                                                                      

 

 

 

                  СЕРЦЕ ЛИЧИНКИ ЖАБИ

 

 

 

4. Скільки кіл кровообігу у земноводних?

5. Де  утворюються еритроцити?                                           

 6. У чому проявляються причини холоднокровності земноводних?

 

     Кровоносна система личинок земноводних побудована так само, як і в риб: серце двокамерне, одне коло кровообігу. Але в дорослих земноводних серце має вже три камери (два передсердя та шлуночок, є два кола кровообігу). Передсердя, скорочуючись, виштовхують кров до шлуночка. Зі шлуночка кров потрапляє в основні артерії і розноситься по всьому тілу. Частина крові зі шлуночка надходить до легеневих артерій і легенів. Там вона збагачується киснем, і по венах артеріальна кров повертається до лівого передсердя. Це мале коло кровообігу. Решта крові зі шлуночка надходить до всіх інших органів. Там вона віддає кисень і стає венозною. Венозна кров повертається у праве передсердя. Так утворюється велике коло кровообігу. Крім венозної крові, в правий шлуночок по шкірних венах потрапляє й артеріальна кров. Таким чином, у правому передсерді венозна та артеріальна кров змішуються.

     Внутрішня поверхня шлуночка має багато комірчин. Змішана кров (з правого передсердя) та артеріальна (з лівого) окремими порціями заповнює їх на короткий час і вже не змішується. Унаслідок цього найбідніша на кисень кров надходить до легенів, змішана - до різних внутрішніх органів, найбільш насичена киснем - до головного мозку.

     Для дихання атмосферним киснем треба набагато більше дихального пігменту гемоглобіну, ніж для дихання киснем, розчиненим у воді. Тому еритроцити (червоні клітини крові) у земноводних утворюються не лише в селезінці, як у риб, а й у червоному кістковому мозку, який характерний тільки для наземних хребетних тварин.

     Як і риби, земноводні належать до холоднокровних тварин. При зниженні температури активність цих тварин знижується і вони можуть впадати у неактивний стан.

 

5 група. Нервова система.

 

   Нервова система земноводних складається з тих самих відділів, що й у риб. Але в них краще розвинений передній мозок. У ньому, на відміну від риб, розміщені півкулі, які відповідають за складні форми поведінки.

 

1.Які функції виконує нервова система земноводних?

2.Яку будову має нервова система земноводних? Зобразіть схематично.

3.Який відділ головного мозку земноводних найбільш розвинений?

4.Порівняйте будову ЦНС риб і земноводних. Зробіть висновок про ускладнення будови нервової системи земноводних.

 

6 група. Органи чуття.

 

     Органи чуттів земноводних досить різноманітні, оскільки в них є як органи, характерні для мешканців водойм, так і такі, що притаманні наземним тваринам. Так, у земноводних, як і в риб, є бічна лінія. У жаб вона розвинена лише на стадії личинки (пуголовка), а у видів, які постійно мешкають мохом у водоймах (деякі хвостаті земноводні), зберігається протягом усього життя. А ось очі земноводних пристосовані до функціонування на суходолі: вони допомагають тваринам краще орієнтуватися в навколишньому просторі і знаходити об'єкти живлення. Але сприймають вони лише предмети, що рухаються. Від пересихання очі захищені трьома повіками (верхньою, нижньою та миготливою перетинкою). У земноводних розвинений кольоровий зір. Очі у жаби опуклі й розташовані над поверхнею голови. Це дає змогу тварині перебувати у воді й спостерігати за тим, що відбувається поза водним середовищем.
     Органи слуху земноводних здатні сприймати звуки, які поширюються в наземному середовищі. Тому, крім внутрішнього вуха, вони мають ще й середнє. До його складу входить слухова кісточка й барабанна перетинка. Вона відокремлює заповнену повітрям порожнину середнього вуха від довкілля. Звукові коливання через барабанну перетинку і слухову кісточку передаються на внутрішнє вухо. Саме там розташовані чутливі клітини, які сприймають звуки. З внутрішнім вухом пов'язаний і орган рівноваги. Чутливі клітини, які слугують смаковими рецепторами, розташовані в земноводних на язиці та у ротовій порожнині. Чутливі клітини у шкірі земноводних сприймають хімічні речовини, дотик, зміни температури.

 

1.Заповнення схеми.

 

                     ОРГАНИ ЧУТТЯ

 

ᅭ¥↓¢:  ᅫ￱○£→│¬○￱￲ᄈ ￯￰○￶¥￱ᄈ¬ ₩│￲￲ᄎ¦ᄈ￿→■○￱￲ᄈ ￲¢ ￯○¬¥¦ᄈ■↑│ ￧¥↓■○¬○¦■│￵.

ᅩ¥￲¢: ￰○￧￸│￰│￲│ ￧■¢■■￿ ￯￰○ £￳¦○¬￳ ￲¢ ￯￰○￶¥￱│ ₩│￲￲ᄎ¦ᄈ￿→■○￱￲ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵; ¬│¬￷│￲│ ￲￰¢¬■￳, ¬│¦ᄈ→■￳, ¦│￵¢→■￳, ↑￰○¬○■○￱■￳, ■¥￰¬○¬￳ ￱│￱￲¥↓│ ￲¢ ○￰ ̄¢■│ ￷￳￲￲￿; ￰○￧¬│¬¢￲│ →○ ̄ᄈ￷■¥ ￲¢ ↑￰│￲│￷■¥ ↓│￱→¥■■￿; ¬│￵○¬￳¬¢￲│ →￾£○¬ ￲¢ £¥￰¥₩→│¬¥ ￱￲¢¬→¥■■￿ ¦○ ￯￰│￰○¦│.

ᅫ£→¢¦■¢■■￿: ↓¢→￾■↑│, ￱￵¥↓│, ¦│■¢↓ᄈ￷■ᄈ ↓○¦¥→ᄈ, ○ ᄈ→￾￱￲￰￳￾￲ £￳¦○¬￳ ○￰ ̄¢■ᄈ¬ ᄈ ￱│￱￲¥↓.

ᅭ¥￰↓ᄈ■│ ￲¢ ￯○■￿￲￲￿: ¦¬¢■¢¦￶￿￲│￯¢→¢ ↑│￸↑¢, ₩○¬￷■¢ ￯￰○￲○↑¢, ￯ᄈ¦￸→￳■↑○¬¢ ￧¢→○￧¢, ￯￰￿↓¢ ↑│￸↑¢, ￰○￲○ ̄→○￲↑○¬¢ ￯○￰○₩■│■¢, ￸↑ᄈ￰■¥ ¦│￵¢■■￿, ¬¥→│↑ᄈ ￯ᄈ¬↑￳→ᄈ, ￱¥￰¥¦■ᄎ ¬￳￵○, ￱￲￰¥↓ᄈ■￶¥.

ᅰᄈ¦ ￳￰○↑￳.

1.     ᅫ￰ ̄¢■ᄈ￧¢￶ᄈ←■│← ↓○↓¥■￲ (1 ￵¬.)
2.    ￀↑￲￳¢→ᄈ￧¢￶ᄈ￿ ○￯○￰■│￵ ￧■¢■ ￳￷■ᄈ¬ (2 ￵¬.)
ᅦ¢¬¦¢■■￿. ᅦ ￯¥￰¥→ᄈ￷¥■│￵ ○￧■¢↑ ¬│£￰¢￲│ ○￧■¢↑│, ○ ￵¢￰¢↑￲¥￰■ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│↓ ᄈ ￧¢￯│￱¢￲│ ￶│￴￰│ ￯ᄈ¦ ￿↑│↓│ ￧¢↑○¦○¬¢■ᄈ ￯￰¢¬│→■ᄈ ￲¬¥￰¦₩¥■■￿. ᅩ¢ᄎ ○￲￰│↓¢￲│￱ ￯'￿￲│￧■¢￷■¥ ￷│￱→○.
ᅡ│£￰¢￲│ ￲ᄈ ○￧■¢↑│, ￿↑ᄈ ￵¢￰¢↑￲¥￰■ᄈ ¦→￿ ￧¥↓■○¬○¦■│￵.
1.    ￑￲¢→¢ ￲¥↓￯¥￰¢￲￳￰¢ ￲ᄈ→¢.
2.    ᅪ¥￱￲¢→¢ ￲¥↓￯¥￰¢￲￳￰¢ ￲ᄈ→¢.
3.    ᅥ│¬￳￲ ￳ ¬○¦ᄈ ← ■¢ ￱￳￸ᄈ. 
4.    ᅥ│¬￳￲ ￳ ¬○¦ᄈ
5.    ᅥ│¬￳￲ ■¢ ￱￳￸ᄈ.
6.    ᅭᄈ→○ ¬↑￰│￲¥ ¬○→○ ̄○￾, ￱→│￧↑○￾ ￸↑ᄈ￰○￾. 
7.    ￘↑ᄈ￰¢ ￱￳￵¢, ¬↑￰│￲¢ ￰○ ̄○¬│↓│  →￳￱↑¢↓│.
8.    ᅩ¢￾￲ ￸│←■│← ￵￰¥£¥￶.
9.    ᅩ¢￾￲ ￯→¢¬■│↑│.
10.    ᅩ¢￾￲ ￯○￿￱│ ↑ᄈ■￶ᄈ¬○↑.

ᅡᄈ¦￯○¬ᄈ¦: 2,3,6,8,10.
 
3.     ᅩ○￲│¬¢￶ᄈ￿ ■¢¬￷¢→■○﾿ ¦ᄈ￿→■○￱￲ᄈ ￳￷■ᄈ¬ (3 ￵¬.)

ᄁ    ᅲ│ ¦○￯○↓¢ ̄¢￾￲ ○￷ᄈ ￯￰○↑○¬￲￳¬¢￲│ ₩¢£ᄈ ﾿₩￳?
ᄁ    ᅲ│ ↓○₩￳￲ ¬○■│ ¦│￵¢￲│ £¥￧ →¥ ̄¥■?
￑○ ̄○¦■ᄈ ■¢ ￳￰○￶ᄈ ↓│ ￧ ¬¢↓│ ¦¢↓○ ¬ᄈ¦￯○¬ᄈ¦ᄈ ■¢ ￶ᄈ ￧¢￯│￲¢■■￿, ¬│¬￷│¬￸│ ¬■￳￲￰ᄈ￸■￾ £￳¦○¬￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵.

4.    ￑￯￰│←■￿￲￲￿ ￲¢ ￧¢￱¬○ᄎ■■￿ ■○¬○ ̄○ ■¢¬￷¢→■○ ̄○ ↓¢￲¥￰ᄈ¢→￳ ( 30 ￵¬.)

￐○￧￯○¬ᄈ¦ ￳￷│￲¥→￿.
ᅦ¥↓■○¬○¦■ᄈ - ￵│₩¢↑│, ￿↑ᄈ ₩│¬→￿￲￱￿ ￯¥￰¥¬¢₩■○ £¥￧￵￰¥£¥￲■│↓│ ￲¬¢￰│■¢↓│. ᅣ¥￿↑ᄈ ¬│¦│ ↓○₩￳￲ ￯○→￾¬¢￲│ ■¢ ¦￰ᄈ£■│￵ ￰│£ ￲¢ ﾿￵■ᄈ￵ →│￷│■○↑.

￐○£○￲¢ ¬  ̄￰￳￯¢￵.
ᅢ￰￳￯│ ¦¢￾￲ ¬ᄈ¦￯○¬ᄈ¦ ■¢ ￯│￲¢■■￿, ¢ ¬￷│￲¥→ ¦○￯○¬■￾ᄎ ﾿￵ ¬ᄈ¦￯○¬ᄈ¦ᄈ ￱￵¥↓¢↓│ ￧ ￯○￿￱■¥■■￿↓.
1  ̄￰￳￯¢. ᅭ￰¢¬■¢ ￱│￱￲¥↓¢.
1.ᅮ ￷○↓￳ ￯○→￿ ̄¢￾￲ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ￲￰¢¬■○﾿ ￱│￱￲¥↓│?                                    
2.ᅲ│↓ ₩│¬→￿￲￱￿ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ?
3.￟↑ ₩¢£│ ￧¢￵○￯→￾￾￲ ﾿₩￳?
4.ᅬ○￿￱■ᄈ￲ ￴￳■↑￶ᄈ￾ ○￷■│￵ ￿£→￳↑ ￳ ￯￰○￶¥￱ᄈ ￲￰¢¬→¥■■￿.
5.￑↑→¢¦ᄈ￲ ᄈ ￯○￿￱■ᄈ￲ ￱￵¥↓￳ ￯￰○￵○¦₩¥■■￿ ﾿₩ᄈ.
     ᅭ￰¢¬■¢ ￱│￱￲¥↓¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￯○￷│■¢ᄎ￲￱￿ ￰○￲○ ̄→○￲↑○¬○￾ ￯○￰○₩■│■○￾, ￿↑¢ ￯¥￰¥￵○¦│￲ ￳ ￱￲￰¢¬○￵ᄈ¦. ￑￾¦│ ¬ᄈ¦↑￰│¬¢￾￲￱￿ ￯￰○￲○↑│ ￱→│■■│￵ ￧¢→○￧. ￑→│■¢ ￱→￳ ̄￳ᄎ →│￸¥ ¦→￿ ￧¬○→○₩¥■■￿ ﾿₩ᄈ, ○ ￯○→¥ ̄￸￳ᄎ ﾿﾿ ↑○¬￲¢■■￿. ᅪ¢ ¦■ᄈ ￰○￲○ ̄→○￲↑│ ￰○￧￲¢￸○¬¢■│← ￿￧│↑. ᅮ ₩¢£ ᄈ ￰○￯￳￵ ¬ᄈ■ ¬↑￰│￲│← ↑→¥←↑○￾ ￰¥￷○¬│■○￾ ￲¢ ￯￰│↑￰ᄈ￯→¥■│← ¦○ ¦■¢ ￰○￲○ ̄→○￲↑│ ￯¥￰¥¦■ᄈ↓ ↑ᄈ■￶¥↓, ￲○¦ᄈ ￿↑ ￧¢¦■￿ ←○ ̄○ ￷¢￱￲│■¢ ¬ᄈ→■¢. ᅥ¢£¢ ￯ᄈ¦ ￷¢￱ ￯○→￾¬¢■■￿ ¬│↑│¦¢ᄎ ￿￧│↑ ᄈ￧ ￰○￲○¬○﾿ ￯○￰○₩■│■│ ¬￯¥￰¥¦, ¦○ ￿↑○ ̄○ ￯￰│↑→¥￾ᄎ￲￱￿ ￧¦○£│￷. ᅬ￰│ ↑○¬￲¢■■ᄈ ﾿₩ᄈ ○￷ᄈ ¬￲￿ ̄￳￾￲￱￿, ￲│￱■￳￲ ■¢ ￱￲ᄈ■↑│ ￰○￲○ ̄→○￲↑│, ￱￯￰│￿￾￷│ ￯￰○￸￲○¬￵￳¬¢■■￾ ﾿₩ᄈ ¦○ ￱￲￰¢¬○￵○¦￳. ᆵ₩¢ ￯¥￰¥￲￰¢¬→￾ᄎ￲￱￿ ￳ ￸→￳■↑￳ ￲¢ ↑│￸¥￷■│↑￳, ¬ ￿↑│← ¬ᄈ¦↑￰│¬¢￾￲￱￿ ￲￰¢¬■ᄈ ￧¢→○￧│: ￯¥￷ᄈ■↑¢ ￲¢ ￯ᄈ¦￸→￳■↑○¬¢ ￧¢→○￧¢. ᅧ│￸¥￷■│↑, ￿↑ ᄈ ¬ ￵￰￿○¬│￵ ￰│£, ¬ᄈ¦↑￰│¬¢ᄎ￲￱￿ ¬ ↑→○¢↑￳.

2  ̄￰￳￯¢. ᅡ│¦ᄈ→■¢ ￱│￱￲¥↓¢.

 ᅡ│¦ᄈ→■¢ ￱│￱￲¥↓¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￲¢↑○₩ ¬ᄈ¦↑￰│¬¢ᄎ￲￱￿ ¬ ↑→○¢↑￳.

1.￙○ ¬￵○¦│￲ ¦○ ￱│￱￲¥↓│ ¬│¦ᄈ→¥■■￿? 
2.ᅪ¢￧¬ᄈ￲ ￯￰○¦￳↑￲│ ○£↓ᄈ■￳ ￰¥￷○¬│■, ○ ¬│¬○¦￿￲￱￿ ￧ ○￰ ̄¢■ᄈ￧↓￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￷¥￰¥￧ ○￰ ̄¢■│, ○ ￯○↑¢￧¢■ᄈ ■¢ ¬¢￸ᄈ← ￱￵¥↓ᄈ.

ᅪ￈￐ᅧ￈      ￑ᅤᅲᅫᅡᅫᅣ￈     ᅧᅨᅫ￀ᅧ￀     ￑ᅤᅲᅫᅡ￈￉ ᅩ붸ᅮ￐
                                          
                                            ᅪ￀ᅦᅫᅡᅪᄇ

3. ̄￰￳￯¢. ᅣ│￵¢→■¢ ￱│￱￲¥↓¢.
 1.￟↑ᄈ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ¬│↑○■￳ᄎ ¦│￵¢→■¢ ￱│￱￲¥↓¢?
2.￟↑ ¦│￵¢￾￲ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ?
3.￟↑ᄈ ○￰ ̄¢■│ ¦│￵¢■■￿ ↓¢￾￲ →│￷│■↑│ ← ¦○￰○￱→ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ?  4. ￟↑ᄈ ○￰ ̄¢■│ £¥￰￳￲ ￳￷¢￱￲ ￳ ¦│￵¢■■ᄈ ￯ᄈ¦ ￷¢￱ ￯¥￰¥£￳¬¢■■￿ ￳ ¬○¦ᄈ?
5.ᅡ↑¢₩ᄈ￲ ￸→￿￵│, ￿↑│↓│ ￯○¬ᄈ￲￰￿ ￯○￲￰¢￯→￿ᄎ ¬ →¥ ̄¥■ᄈ.

ᅣ│￵¢→■¢  ￱│￱￲¥↓¢.

 ᅩ│ ¬₩¥ ￧ ̄¢¦￳¬¢→│, ○ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ ￳ ¦○￰○￱→○↓￳ ￱￲¢■ᄈ ￧¦¥£ᄈ→￸○ ̄○ ¦│￵¢￾￲ ￧¢ ¦○￯○↓○ ̄○￾ →¥ ̄¥■ᄈ¬. ᅨ¥ ̄¥■ᄈ - ￯¢￰■ᄈ ↑○↓ᄈ￰￷¢￱￲ᄈ ↓ᄈ￸↑│, ￿↑ᄈ ￧¢£¥￧￯¥￷￳￾￲ ¦│￵¢■■￿ ¢￲↓○￱￴¥￰■│↓ ↑│￱■¥↓. ᅬ○¬ᄈ￲￰￿ ￯○￲￰¢￯→￿ᄎ ¬ →¥ ̄¥■ᄈ ￧¢ ¦○￯○↓○ ̄○￾ ￰￳￵ᄈ¬ ¦■¢ ￰○￲○■○￱○ ̄→○￲↑○¬○﾿ ￯○￰○₩■│■│. ᅦ■¢￷■￳ ￰○→ ￳ ￯￰○￶¥￱¢￵ ¦│￵¢■■￿ ¬ᄈ¦ᄈ ̄￰¢ᄎ ￸↑ᄈ￰¢. ᅭ¢↑, ￳ ₩¢£ ￷¥￰¥￧ ￸↑ᄈ￰￳ ↓○₩¥ ■¢¦￵○¦│￲│ £→│￧↑○ ￯○→○¬│■│ ■¥○£￵ᄈ¦■○ ̄○ ↑│￱■￾, ¢ ¬ ¦¢→¥↑○￱￵ᄈ¦■○ ̄○ ￲￰│￲○■¢ ￲¢ ¢↓¥￰│↑¢■￱↑│￵ £¥￧→¥ ̄¥■¥¬│￵ ￱¢→¢↓¢■¦￰ →¥ ̄¥■ᄈ ¬￧¢ ̄¢→ᄈ ￧■│↑¢￾￲ ᄈ  ̄¢￧○○£↓ᄈ■ ¬ᄈ¦£￳¬¢ᄎ￲￱￿ ￲ᄈ→↑│ ￷¥￰¥￧ ￸↑ᄈ￰￳ ￲¢ ￱→│￧○¬￳ ○£○→○■↑￳ ￰○￲○ ̄→○￲↑○¬○﾿ ￯○￰○₩■│■│. ￘↑ᄈ￰■¥ ¦│￵¢■■￿ ￧¢£¥￧￯¥￷￳ᄎ ￲￰│¬¢→¥ ￯¥￰¥£￳¬¢■■￿ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￯ᄈ¦ ¬○¦○￾.
     ᅨ│￷│■↑│ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ¦│￵¢￾￲ ￧￿£￰¢↓│, ¢ ￳ ￯￰○￲¥﾿¬ ᄈ ￱│￰¥■ᄈ¬ ￧￿£￰¢ ￧£¥￰ᄈ ̄¢￾￲￱￿ ￯￰○￲￿ ̄○↓ ￳￱○ ̄○ ₩│￲￲￿ ￲¬¢￰│■│.


4  ̄￰￳￯¢. ᅧ￰○¬○■○￱■¢ ￱│￱￲¥↓¢.
1.￟↑ᄈ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ¬│↑○■￳ᄎ ↑￰○¬○■○￱■¢ ￱│￱￲¥↓¢?
2.￟↑￳ £￳¦○¬￳ ↓¢ᄎ ￱¥￰￶¥?
3.ᅦ¢￯○¬■¥■■￿ ￱￵¥↓│ ￧ ￯○￿￱■¥■■￿↓.

                    ￑ᅤ￐ᅱᅤ ᅣᅫ￐ᅫ￑ᅨᅫᆵ ᅥ￀￁￈

                                           

                  ￑ᅤ￐ᅱᅤ ᅨ￈ᅲ￈ᅪᅧ￈ ᅥ￀￁￈

4. ￑↑ᄈ→↑│ ↑ᄈ→ ↑￰○¬○○£ᄈ ̄￳ ￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵?
5. ᅣ¥  ￳￲¬○￰￾￾￲￱￿ ¥￰│￲￰○￶│￲│?                                            
 6. ᅮ ￷○↓￳ ￯￰○￿¬→￿￾￲￱￿ ￯￰│￷│■│ ￵○→○¦■○↑￰○¬■○￱￲ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵?

     ᅧ￰○¬○■○￱■¢ ￱│￱￲¥↓¢ →│￷│■○↑ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￯○£￳¦○¬¢■¢ ￲¢↑ ￱¢↓○, ￿↑ ᄈ ¬ ￰│£: ￱¥￰￶¥ ¦¬○↑¢↓¥￰■¥, ○¦■¥ ↑○→○ ↑￰○¬○○£ᄈ ̄￳. ￀→¥ ¬ ¦○￰○￱→│￵ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￱¥￰￶¥ ↓¢ᄎ ¬₩¥ ￲￰│ ↑¢↓¥￰│ (¦¬¢ ￯¥￰¥¦￱¥￰¦￿ ￲¢ ￸→￳■○￷○↑, ᄎ ¦¬¢ ↑○→¢ ↑￰○¬○○£ᄈ ̄￳). ᅬ¥￰¥¦￱¥￰¦￿, ￱↑○￰○￷￳￾￷│￱, ¬│￸￲○¬￵￳￾￲ ↑￰○¬ ¦○ ￸→￳■○￷↑¢. ᅦᄈ ￸→￳■○￷↑¢ ↑￰○¬ ￯○￲￰¢￯→￿ᄎ ¬ ○￱■○¬■ᄈ ¢￰￲¥￰ᄈ﾿ ᄈ ￰○￧■○￱│￲￱￿ ￯○ ¬￱○↓￳ ￲ᄈ→￳. ᅲ¢￱￲│■¢ ↑￰○¬ᄈ ￧ᄈ ￸→￳■○￷↑¢ ■¢¦￵○¦│￲ ¦○ →¥ ̄¥■¥¬│￵ ¢￰￲¥￰ᄈ← ᄈ →¥ ̄¥■ᄈ¬. ᅭ¢↓ ¬○■¢ ￧£¢ ̄¢￷￳ᄎ￲￱￿ ↑│￱■¥↓, ᄈ ￯○ ¬¥■¢￵ ¢￰￲¥￰ᄈ¢→■¢ ↑￰○¬ ￯○¬¥￰￲¢ᄎ￲￱￿ ¦○ →ᄈ¬○ ̄○ ￯¥￰¥¦￱¥￰¦￿. ᅱ¥ ↓¢→¥ ↑○→○ ↑￰○¬○○£ᄈ ̄￳. ￐¥￸￲¢ ↑￰○¬ᄈ ￧ᄈ ￸→￳■○￷↑¢ ■¢¦￵○¦│￲ ¦○ ¬￱ᄈ￵ ᄈ■￸│￵ ○￰ ̄¢■ᄈ¬. ᅭ¢↓ ¬○■¢ ¬ᄈ¦¦¢ᄎ ↑│￱¥■ ᄈ ￱￲¢ᄎ ¬¥■○￧■○￾. ᅡ¥■○￧■¢ ↑￰○¬ ￯○¬¥￰￲¢ᄎ￲￱￿ ￳ ￯￰¢¬¥ ￯¥￰¥¦￱¥￰¦￿. ᅭ¢↑ ￳￲¬○￰￾ᄎ￲￱￿ ¬¥→│↑¥ ↑○→○ ↑￰○¬○○£ᄈ ̄￳. ᅧ￰ᄈ↓ ¬¥■○￧■○﾿ ↑￰○¬ᄈ, ¬ ￯￰¢¬│← ￸→￳■○￷○↑ ￯○ ￸↑ᄈ￰■│￵ ¬¥■¢￵ ￯○￲￰¢￯→￿ᄎ ← ¢￰￲¥￰ᄈ¢→■¢ ↑￰○¬. ᅭ¢↑│↓ ￷│■○↓, ￳ ￯￰¢¬○↓￳ ￯¥￰¥¦￱¥￰¦ᄈ ¬¥■○￧■¢ ￲¢ ¢￰￲¥￰ᄈ¢→■¢ ↑￰○¬ ￧↓ᄈ￸￳￾￲￱￿.
     ᅡ■￳￲￰ᄈ￸■￿ ￯○¬¥￰￵■￿ ￸→￳■○￷↑¢ ↓¢ᄎ £¢ ̄¢￲○ ↑○↓ᄈ￰￷│■. ᅦ↓ᄈ￸¢■¢ ↑￰○¬ (￧ ￯￰¢¬○ ̄○ ￯¥￰¥¦￱¥￰¦￿) ￲¢ ¢￰￲¥￰ᄈ¢→■¢ (￧ →ᄈ¬○ ̄○) ○↑￰¥↓│↓│ ￯○￰￶ᄈ￿↓│ ￧¢￯○¬■￾ᄎ ﾿￵ ■¢ ↑○￰○￲↑│← ￷¢￱ ᄈ ¬₩¥ ■¥ ￧↓ᄈ￸￳ᄎ￲￱￿. ᅮ■¢￱→ᄈ¦○↑ ￶○ ̄○ ■¢←£ᄈ¦■ᄈ￸¢ ■¢ ↑│￱¥■ ↑￰○¬ ■¢¦￵○¦│￲ ¦○ →¥ ̄¥■ᄈ¬, ￧↓ᄈ￸¢■¢ - ¦○ ￰ᄈ￧■│￵ ¬■￳￲￰ᄈ￸■ᄈ￵ ○￰ ̄¢■ᄈ¬, ■¢←£ᄈ→￸ ■¢￱│￷¥■¢ ↑│￱■¥↓ - ¦○  ̄○→○¬■○ ̄○ ↓○￧↑￳.
     ᅣ→￿ ¦│￵¢■■￿ ¢￲↓○￱￴¥￰■│↓ ↑│￱■¥↓ ￲￰¥£¢ ■¢£¢ ̄¢￲○ £ᄈ→￸¥ ¦│￵¢→■○ ̄○ ￯ᄈ ̄↓¥■￲￳  ̄¥↓○ ̄→○£ᄈ■￳, ■ᄈ₩ ¦→￿ ¦│￵¢■■￿ ↑│￱■¥↓, ￰○￧￷│■¥■│↓ ￳ ¬○¦ᄈ. ᅭ○↓￳ ¥￰│￲￰○￶│￲│ (￷¥￰¬○■ᄈ ↑→ᄈ￲│■│ ↑￰○¬ᄈ) ￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￳￲¬○￰￾￾￲￱￿ ■¥ →│￸¥ ¬ ￱¥→¥￧ᄈ■￶ᄈ, ￿↑ ￳ ￰│£, ¢ ← ￳ ￷¥￰¬○■○↓￳ ↑ᄈ￱￲↑○¬○↓￳ ↓○￧↑￳, ￿↑│← ￵¢￰¢↑￲¥￰■│← ￲ᄈ→↑│ ¦→￿ ■¢￧¥↓■│￵ ￵￰¥£¥￲■│￵ ￲¬¢￰│■.
     ￟↑ ᄈ ￰│£│, ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ ■¢→¥₩¢￲ ¦○ ￵○→○¦■○↑￰○¬■│￵ ￲¬¢￰│■. ᅬ￰│ ￧■│₩¥■■ᄈ ￲¥↓￯¥￰¢￲￳￰│ ¢↑￲│¬■ᄈ￱￲ ￶│￵ ￲¬¢￰│■ ￧■│₩￳ᄎ￲￱￿ ᄈ ¬○■│ ↓○₩￳￲ ¬￯¢¦¢￲│ ￳ ■¥¢↑￲│¬■│← ￱￲¢■.

5  ̄￰￳￯¢. ᅪ¥￰¬○¬¢ ￱│￱￲¥↓¢.
  
   ᅪ¥￰¬○¬¢ ￱│￱￲¥↓¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￱↑→¢¦¢ᄎ￲￱￿ ￧ ￲│￵ ￱¢↓│￵ ¬ᄈ¦¦ᄈ→ᄈ¬, ○ ← ￳ ￰│£. ￀→¥ ¬ ■│￵ ↑￰¢¥ ￰○￧¬│■¥■│← ￯¥￰¥¦■ᄈ← ↓○￧○↑. ᅮ ■○↓￳, ■¢ ¬ᄈ¦↓ᄈ■￳ ¬ᄈ¦ ￰│£, ￰○￧↓ᄈ¥■ᄈ ￯ᄈ¬↑￳→ᄈ, ￿↑ᄈ ¬ᄈ¦￯○¬ᄈ¦¢￾￲ ￧¢ ￱↑→¢¦■ᄈ ￴○￰↓│ ￯○¬¥¦ᄈ■↑│.

1.￟↑ᄈ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ¬│↑○■￳ᄎ ■¥￰¬○¬¢ ￱│￱￲¥↓¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵?
2.￟↑￳ £￳¦○¬￳ ↓¢ᄎ ■¥￰¬○¬¢ ￱│￱￲¥↓¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵? ᅦ○£￰¢￧ᄈ￲ ￱￵¥↓¢￲│￷■○.
3.￟↑│← ¬ᄈ¦¦ᄈ→  ̄○→○¬■○ ̄○ ↓○￧↑￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ■¢←£ᄈ→￸ ￰○￧¬│■¥■│←?
4.ᅬ○￰ᄈ¬■￿←￲¥ £￳¦○¬￳ ᅱᅪ￑ ￰│£ ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵. ᅦ￰○£ᄈ￲ ¬│￱■○¬○↑ ￯￰○ ￳￱↑→¢¦■¥■■￿ £￳¦○¬│ ■¥￰¬○¬○﾿ ￱│￱￲¥↓│ ￧¥↓■○¬○¦■│￵.

6  ̄￰￳￯¢. ᅫ￰ ̄¢■│ ￷￳￲￲￿.

     ᅫ￰ ̄¢■│ ￷￳￲￲ᄈ¬ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ¦○￱│￲ ￰ᄈ￧■○↓¢■ᄈ￲■ᄈ, ○￱↑ᄈ→↑│ ¬ ■│￵ ᄎ ￿↑ ○￰ ̄¢■│, ￵¢￰¢↑￲¥￰■ᄈ ¦→￿ ↓¥￸↑¢■￶ᄈ¬ ¬○¦○←↓, ￲¢↑ ᄈ ￲¢↑ᄈ, ○ ￯￰│￲¢↓¢■■ᄈ ■¢￧¥↓■│↓ ￲¬¢￰│■¢↓. ᅭ¢↑, ￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵, ￿↑ ᄈ ¬ ￰│£, ᄎ £ᄈ￷■¢ →ᄈ■ᄈ￿. ᅮ ₩¢£ ¬○■¢ ￰○￧¬│■¥■¢ →│￸¥ ■¢ ￱￲¢¦ᄈ﾿ →│￷│■↑│ (￯￳ ̄○→○¬↑¢), ¢ ￳ ¬│¦ᄈ¬, ￿↑ᄈ ￯○￱￲ᄈ←■○ ↓¥￸↑¢￾￲ ↓○￵○↓ ￳ ¬○¦○←↓¢￵ (¦¥￿↑ᄈ ￵¬○￱￲¢￲ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ), ￧£¥￰ᄈ ̄¢ᄎ￲￱￿ ￯￰○￲￿ ̄○↓ ￳￱○ ̄○ ₩│￲￲￿. ￀ ○￱ ○￷ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￯￰│￱￲○￱○¬¢■ᄈ ¦○ ￴￳■↑￶ᄈ○■￳¬¢■■￿ ■¢ ￱￳￵○¦○→ᄈ: ¬○■│ ¦○￯○↓¢ ̄¢￾￲ ￲¬¢￰│■¢↓ ↑￰¢¥ ○￰ᄈᄎ■￲￳¬¢￲│￱￿ ¬ ■¢¬↑○→│￸■○↓￳ ￯￰○￱￲○￰ᄈ ᄈ ￧■¢￵○¦│￲│ ○£'ᄎ↑￲│ ₩│¬→¥■■￿. ￀→¥ ￱￯￰│←↓¢￾￲ ¬○■│ →│￸¥ ￯￰¥¦↓¥￲│, ○ ￰￳￵¢￾￲￱￿. ᅡᄈ¦ ￯¥￰¥￱│￵¢■■￿ ○￷ᄈ ￧¢￵│¥■ᄈ ￲￰○↓¢ ￯○¬ᄈ↑¢↓│ (¬¥￰￵■○￾, ■│₩■○￾ ￲¢ ↓│ ̄○￲→│¬○￾ ￯¥￰¥￲│■↑○￾). ᅮ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￰○￧¬│■¥■│← ↑○→○￰○¬│← ￧ᄈ￰. ᅫ￷ᄈ ￳ ₩¢£│ ○￯￳↑→ᄈ ← ￰○￧￲¢￸○¬¢■ᄈ ■¢¦ ￯○¬¥￰￵■¥￾  ̄○→○¬│. ᅱ¥ ¦¢ᄎ ￧↓○ ̄￳ ￲¬¢￰│■ᄈ ￯¥￰¥£￳¬¢￲│ ￳ ¬○¦ᄈ ← ￱￯○￱￲¥￰ᄈ ̄¢￲│ ￧¢ ￲│↓, ○ ¬ᄈ¦£￳¬¢ᄎ￲￱￿ ￯○￧¢ ¬○¦■│↓ ￱¥￰¥¦○¬│¥↓.
     ᅫ￰ ̄¢■│ ￱→￳￵￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￧¦¢￲■ᄈ ￱￯￰│←↓¢￲│ ￧¬￳↑│, ￿↑ᄈ ￯○￸│￰￾￾￲￱￿ ¬ ■¢￧¥↓■○↓￳ ￱¥￰¥¦○¬│ᄈ. ᅭ○↓￳, ↑￰ᄈ↓ ¬■￳￲￰ᄈ￸■○ ̄○ ¬￳￵¢, ¬○■│ ↓¢￾￲ ¥ ← ￱¥￰¥¦■ᄎ. ᅣ○ ←○ ̄○ ￱↑→¢¦￳ ¬￵○¦│￲ ￱→￳￵○¬¢ ↑ᄈ￱￲○￷↑¢ ← £¢￰¢£¢■■¢ ￯¥￰¥￲│■↑¢. ᅡ○■¢ ¬ᄈ¦○↑￰¥↓→￾ᄎ ￧¢￯○¬■¥■￳ ￯○¬ᄈ￲￰￿↓ ￯○￰○₩■│■￳ ￱¥￰¥¦■○ ̄○ ¬￳￵¢ ¬ᄈ¦ ¦○¬↑ᄈ→→￿. ᅦ¬￳↑○¬ᄈ ↑○→│¬¢■■￿ ￷¥￰¥￧ £¢￰¢£¢■■￳ ￯¥￰¥￲│■↑￳ ᄈ ￱→￳￵○¬￳ ↑ᄈ￱￲○￷↑￳ ￯¥￰¥¦¢￾￲￱￿ ■¢ ¬■￳￲￰ᄈ￸■ᄎ ¬￳￵○. ￑¢↓¥ ￲¢↓ ￰○￧￲¢￸○¬¢■ᄈ ￷￳￲→│¬ᄈ ↑→ᄈ￲│■│, ￿↑ᄈ ￱￯￰│←↓¢￾￲ ￧¬￳↑│. ᅦ ¬■￳￲￰ᄈ￸■ᄈ↓ ¬￳￵○↓ ￯○¬'￿￧¢■│← ᄈ ○￰ ̄¢■ ￰ᄈ¬■○¬¢ ̄│. ᅲ￳￲→│¬ᄈ ↑→ᄈ￲│■│, ￿↑ᄈ ￱→￳ ̄￳￾￲ ￱↓¢↑○¬│↓│ ￰¥￶¥￯￲○￰¢↓│, ￰○￧￲¢￸○¬¢■ᄈ ¬ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ■¢ ￿￧│￶ᄈ ￲¢ ￳ ￰○￲○¬ᄈ← ￯○￰○₩■│■ᄈ. ᅲ￳￲→│¬ᄈ ↑→ᄈ￲│■│ ￳ ￸↑ᄈ￰ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￱￯￰│←↓¢￾￲ ￵ᄈ↓ᄈ￷■ᄈ ￰¥￷○¬│■│, ¦○￲│↑, ￧↓ᄈ■│ ￲¥↓￯¥￰¢￲￳￰│.

1.ᅦ¢￯○¬■¥■■￿ ￱￵¥↓│.

                     ᅫ￐ᅢ￀ᅪ￈ ᅲᅮᅭᅭ￟


2.￙○ ￧¢￵│¢ᄎ ○￷ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ¬ᄈ¦ ¬│￱│￵¢■■￿ ← ￧¢£￰￳¦■¥■■￿?
3.￟↑ᄈ ￯￰│￱￲○￱￳¬¢■■￿ ¦→￿ £¢￷¥■■￿ ■¢ ¬ᄈ¦￱￲¢■ᄈ ￳ ■│￵      ￧'￿¬│→│￱￿?
4.￟↑ ￯○£￳¦○¬¢■│← ○￰ ̄¢■ ￱→￳￵￳?
5.ᅦ ￿↑│￵ ○￰ ̄¢■ᄈ¬ ￱↑→¢¦¢ᄎ￲￱￿ ○￰ ̄¢■ ■￾￵￳?
6.ᅲ│↓ ￯￰¥¦￱￲¢¬→¥■│← ○￰ ̄¢■ ￰ᄈ¬■○¬¢ ̄│? ᅣ¥ ￧■¢￵○¦￿￲￱￿ ○￰ ̄¢■│ ￱↓¢↑￳?


ᅬ○￿￱■¥■■￿ ￲¥￰↓ᄈ■￳:     ￐¥ ̄¥■¥￰¢￶ᄈ￿ ¦○£￰¥ ¬│￰¢₩¥■¢ ￳ ￵¬○￱￲¢￲│￵ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ (○￱○£→│¬○ ¬ →│￷│■○↑), ￳ ￿↑│￵ ↓○₩￳￲ ¬ᄈ¦■○¬→￾¬¢￲│￱ ￵¬ᄈ￱￲, ↑ᄈ■￶ᄈ¬↑│, ↑│￸¥￷■│↑, →¥ ̄¥■ᄈ, ○↑○ ￲○○. ￀ ¬ ¦○￰○￱→│￵ ₩¢£, ￰○￯￳￵ ← ᄈ■￸│￵ £¥￧￵¬○￱￲│￵ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￧¦¢￲■ᄈ￱￲ ¦○ ￰¥ ̄¥■¥￰¢￶ᄈ﾿ ¬│￰¢₩¥■¢ ￱→¢£￸¥. 

 ￐○￧￯○¬ᄈ¦ ¬￷│￲¥→￿: ᅫ￱○£→│¬○￱￲ᄈ ￯○¬¥¦ᄈ■↑│ ￧¥↓■○¬○¦■│￵.

￟↑ ᄈ ￳ ￰│£, ￯○¬¥¦ᄈ■↑¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￯○¬'￿￧¢■¢ ￧ ￰ᄈ￧■○↓¢■ᄈ￲■│↓│ ᄈ■￱￲│■↑￲¢↓│:
 - ↓│￱→│¬￱↑│↓│,
-  ￧¢￵│￱■│↓│,
-  ￲￳￰£○￲○￾ ￯￰○ ■¢¢¦↑ᄈ¬ ￲○○.
 ￀→¥ ￳ ■│￵ ¦○￱│￲ →¥ ̄↑○ ¬│￰○£→￿￾￲￱￿ ← ￳↓○¬■ᄈ ￰¥￴→¥↑￱.

    4. ᅧ○￰¥↑￶ᄈ￿ ￧¦○£￳￲│￵ ￧■¢■ (5 ￵¬.)

￁ᄈ○→○ ̄ᄈ￷■│← ¦│↑￲¢■￲ (¬￷│￲¥→ ￷│￲¢ᄎ, ¢ ￳￷■ᄈ ￯│￸￳￲ ¬ ￧○￸│￲ᄈ ￯￰○￯￳¥■ᄈ ￱→○¬¢)

ᅡ￱￲¢¬│￲│ ￯￰○￯￳¥■ᄈ ￱→○¬¢.
ᅦ¥↓■○¬○¦■ᄈ - ￶¥ ₩│￲¥→ᄈナナ. ￐○￧¬│￲○↑ ﾿￵ ￯○¬'￿￧¢■│← ￧ ナ..
ᅨ│￷│■↑│ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ₩│¬￳￲ ￳ ナ. ᅨ│￷│■↑│ ¦│￵¢￾￲ ナ, ¢ ¦○￰○￱→ᄈ ￲¬¢￰│■│ ナ.. ᅦ¥↓■○¬○¦■ᄈ ↓¢￾￲ ナ ￲¥↓￯¥￰¢￲￳￰￳ ￲ᄈ→¢. ᅦ￳￱￲￰ᄈ￷¢￾￲￱￿ ￲ᄈ→↑│ ￳ ナ ¬○¦○←↓¢￵.

ᅡᄈ¦￯○¬ᄈ¦: ￱￳￸ᄈ, ￧ ¬○¦○￾, ￳ ¬○¦ᄈ, ￧￿£￰¢↓│, →¥ ̄¥■￿↓│, ■¥ ￱￲¢→￳, ￯￰ᄈ￱■│￵ ¬○¦○←↓¢￵;


5.    ᅬᄈ¦￱￳↓↑│ ￳￰○↑￳ (2 ￵¬.)

ᅮ￷■ᄈ ￯○ ￷¥￰￧ᄈ ￰○£→￿￲ ¬│￱■○¬○↑ ￯￰○ ￲¥, ￷○ ̄○ ¬○■│ ■¢¬￷│→│￱ ■¢ ￳￰○￶ᄈ, ￿↑○ ̄○ ￰¥￧￳→￲¢￲￳ ¦○￱￿ ̄→│.

ᅡ￷│￲¥→ ○￶ᄈ■￾ᄎ ￰○£○￲￳ ￳￷■ᄈ¬ ■¢ ￳￰○￶ᄈ.

6.     ᅣ○↓¢￸■ᄎ ￧¢¬¦¢■■￿ (2 ￵¬.)
ᅬ￰○￷│￲¢￲│ ¬ᄈ¦￯○¬ᄈ¦■│← ￯¢￰¢ ̄￰¢￴, ¬│¬￷│￲│ ↑○■￱￯¥↑￲ ¬ ￧○￸│￲ᄈ, 
￯ᄈ￧■¢¬¢→■¥ ￧¢¬¦¢■■￿: ￱↑→¢￱￲│ ￱¥■↑¢■ "ᅦ¥↓■○¬○¦■ᄈ".


 
ᅣᅫᅣ￀ᅭᅧ￈
￐○£○￲¢ ¬  ̄￰￳￯¢￵.

1  ̄￰￳￯¢. ᅭ￰¢¬■¢ ￱│￱￲¥↓¢.
1.ᅮ ￷○↓￳ ￯○→￿ ̄¢￾￲ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ￲￰¢¬■○﾿ ￱│￱￲¥↓│?                                    
2.ᅲ│↓ ₩│¬→￿￲￱￿ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ?
3.￟↑ ₩¢£│ ￧¢￵○￯→￾￾￲ ﾿₩￳?
4.ᅬ○￿￱■ᄈ￲ ￴￳■↑￶ᄈ￾ ○￷■│￵ ￿£→￳↑ ￳ ￯￰○￶¥￱ᄈ ￲￰¢¬→¥■■￿.

2  ̄￰￳￯¢. ᅡ│¦ᄈ→■¢ ￱│￱￲¥↓¢.
1.￙○ ¬￵○¦│￲ ¦○ ￱│￱￲¥↓│ ¬│¦ᄈ→¥■■￿? ￑↑→¢¦ᄈ￲ ￱￵¥↓￳.
2.ᅪ¢￧¬ᄈ￲ ￯￰○¦￳↑￲│ ○£↓ᄈ■￳ ￰¥￷○¬│■, ○ ¬│¬○¦￿￲￱￿ ￧ ○￰ ̄¢■ᄈ￧↓￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ￷¥￰¥￧ ○￰ ̄¢■│, ○ ￯○↑¢￧¢■ᄈ ■¢ ¬¢￸ᄈ← ￱￵¥↓ᄈ.

3. ̄￰￳￯¢. ᅣ│￵¢→■¢ ￱│￱￲¥↓¢.
 1.￟↑ᄈ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ¬│↑○■￳ᄎ ¦│￵¢→■¢ ￱│￱￲¥↓¢?
2.￟↑ ¦│￵¢￾￲ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ?
3.￟↑ᄈ ○￰ ̄¢■│ ¦│￵¢■■￿ ↓¢￾￲ →│￷│■↑│ ← ¦○￰○￱→ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■ᄈ?
 4. ￟↑ᄈ ○￰ ̄¢■│ £¥￰￳￲ ￳￷¢￱￲ ￳ ¦│￵¢■■ᄈ ￯ᄈ¦ ￷¢￱ ￯¥￰¥£￳¬¢■■￿ ￳ ¬○¦ᄈ?
.

4  ̄￰￳￯¢. ᅧ￰○¬○■○￱■¢ ￱│￱￲¥↓¢.
1.￟↑ᄈ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ¬│↑○■￳ᄎ ↑￰○¬○■○￱■¢ ￱│￱￲¥↓¢?
2.￟↑￳ £￳¦○¬￳ ↓¢ᄎ ￱¥￰￶¥?
3. ￑↑ᄈ→↑│ ↑ᄈ→ ↑￰○¬○○£ᄈ ̄￳ ￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵?
4. ᅣ¥  ￳￲¬○￰￾￾￲￱￿ ¥￰│￲￰○￶│￲│?                                            
 5. ᅮ ￷○↓￳ ￯￰○￿¬→￿￾￲￱￿ ￯￰│￷│■│ ￵○→○¦■○↑￰○¬■○￱￲ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵?

5  ̄￰￳￯¢. ᅪ¥￰¬○¬¢ ￱│￱￲¥↓¢.

1.￟↑ᄈ ￴￳■↑￶ᄈ﾿ ¬│↑○■￳ᄎ ■¥￰¬○¬¢ ￱│￱￲¥↓¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵?
2.￟↑￳ £￳¦○¬￳ ↓¢ᄎ ■¥￰¬○¬¢ ￱│￱￲¥↓¢ ￧¥↓■○¬○¦■│￵? 
3.￟↑│← ¬ᄈ¦¦ᄈ→  ̄○→○¬■○ ̄○ ↓○￧↑￳ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ■¢←£ᄈ→￸ ￰○￧¬│■¥■│←?
4.ᅬ○￰ᄈ¬■￿←￲¥ £￳¦○¬￳ ᅱᅪ￑ ￰│£ ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵. ᅦ￰○£ᄈ￲ ¬│￱■○¬○↑ ￯￰○ ￳￱↑→¢¦■¥■■￿ £￳¦○¬│ ■¥￰¬○¬○﾿ ￱│￱￲¥↓│ ￧¥↓■○¬○¦■│￵.

6  ̄￰￳￯¢. ᅫ￰ ̄¢■│ ￷￳￲￲￿.
 
1.￙○ ￧¢￵│¢ᄎ ○￷ᄈ ￧¥↓■○¬○¦■│￵ ¬ᄈ¦ ¬│￱│￵¢■■￿ ← ￧¢£￰￳¦■¥■■￿?
2.￟↑ᄈ ￯￰│￱￲○￱￳¬¢■■￿ ¦→￿ £¢￷¥■■￿ ■¢ ¬ᄈ¦￱￲¢■ᄈ ￳ ■│￵      ￧'￿¬│→│￱￿?
3.￟↑ ￯○£￳¦○¬¢■│← ○￰ ̄¢■ ￱→￳￵￳?
4.ᅦ ￿↑│￵ ○￰ ̄¢■ᄈ¬ ￱↑→¢¦¢ᄎ￲￱￿ ○￰ ̄¢■ ■￾￵￳?
5.ᅲ│↓ ￯￰¥¦￱￲¢¬→¥■│← ○￰ ̄¢■ ￰ᄈ¬■○¬¢ ̄│? ᅣ¥ ￧■¢￵○¦￿￲￱￿ ○￰ ̄¢■│ ￱↓¢↑￳?

 

 

2.Що захищає очі земноводних від висихання й забруднення?

3.Які пристосування для бачення на відстані у них      з’явилися?

4.Як побудований орган слуху?

5.З яких органів складається орган нюху?

6.Чим представлений орган рівноваги? Де знаходяться органи смаку?


Пояснення терміну:     Регенерація добре виражена у хвостатих земноводних (особливо в личинок), у яких можуть відновлюватись хвіст, кінцівки, кишечник, легені, око тощо. А в дорослих жаб, ропух й інших безхвостих земноводних здатність до регенерації виражена слабше.

 Розповідь вчителя: Особливості поведінки земноводних.

 

Як і у риб, поведінка земноводних пов'язана з різноманітними інстинктами:

 - мисливськими,

-  захисними,

-  турботою про нащадків тощо.

 Але у них досить легко виробляються й умовні рефлекс.

 

    4. Корекція здобутих знань (5 хв.)

 

Біологічний диктант (вчитель читає, а учні пишуть в зошиті пропущені слова)

 

Вставити пропущені слова.

Земноводні – це жителі……. Розвиток їх пов’язаний з …..

Личинки земноводних живуть у …. Личинки дихають …, а дорослі тварини ….. Земноводні мають … температуру тіла. Зустрічаються тільки у … водоймах.

 

Відповідь: суші, з водою, у воді, зябрами, легенями, не сталу, прісних водоймах;

 

 

  1. Підсумки уроку (2 хв.)

 

Учні по черзі роблять висновок про те, чого вони навчились на уроці, якого результату досягли.

 

Вчитель оцінює роботу учнів на уроці.

 

  1.  Домашнє завдання (2 хв.)

Прочитати відповідний параграф, вивчити конспект в зошиті,

пізнавальне завдання: скласти сенкан «Земноводні».

 

 

 

ДОДАТКИ

Робота в групах.

 

1 група. Травна система.

1.У чому полягають функції травної системи?                                   

2.Чим живляться земноводні?

3.Як жаби захоплюють їжу?

4.Поясніть функцію очних яблук у процесі травлення.

 

2 група. Видільна система.

1.Що входить до системи виділення? Складіть схему.

2.Назвіть продукти обміну речовин, що виводяться з організму земноводних через органи, що показані на вашій схемі.

 

3.група. Дихальна система.

 1.Які функції виконує дихальна система?

2.Як дихають земноводні?

3.Які органи дихання мають личинки й дорослі земноводні?

 4. Які органи беруть участь у диханні під час перебування у воді?

.

 

4 група. Кровоносна система.

1.Які функції виконує кровоносна система?

2.Яку будову має серце?

3. Скільки кіл кровообігу у земноводних?

4. Де  утворюються еритроцити?                                           

 5. У чому проявляються причини холоднокровності земноводних?

 

5 група. Нервова система.

 

1.Які функції виконує нервова система земноводних?

2.Яку будову має нервова система земноводних?

3.Який відділ головного мозку земноводних найбільш розвинений?

4.Порівняйте будову ЦНС риб і земноводних. Зробіть висновок про ускладнення будови нервової системи земноводних.

 

6 група. Органи чуття.

 

1.Що захищає очі земноводних від висихання й забруднення?

2.Які пристосування для бачення на відстані у них      з’явилися?

3.Як побудований орган слуху?

4.З яких органів складається орган нюху?

5.Чим представлений орган рівноваги? Де знаходяться органи смаку?

 

bottom of page